کشیدگی کشاله ران چیست؟

عضلات زیادی در قسمت لگن و ران هستن که این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی این عضلات به واسطه ضربه و یا فشار زیاد دچار کشیدگی می‌شوند و در حالات خیلی شدید امکان داره پارگی‌های میکروسکوپی در این عضلات ایجاد بشه که به آن استرین Strain هم میگن و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره می‌شن.

شایع ترین عضلات لگن که دچار گشیدگی می‌شوند عضله های ادکتور یا نزدیک کننده ران هستن. کشیدگی کشاله ران هم مثل گرفتگی عضلات از دردهایی که اشک ادمو درمیاره و تو ورزش زیاد اتفاق میوفته. این کشیدگی حتی ممکنه بخاطر  فعالیت‌های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد بشه.

5 درصد از آسیب های ورزشی، کشیدگی کشاله رانه و از شایع‌ترین آسیب‌هایی که میشه دید، پس بهتره که یه چییزایی درباره روشهای درمانش مثل فیزیوتراپی و روشهای جلوگیری از این آسیب بدونیم، مخصوصا اگه ورزشکار باشیم.

مهم‌ترین علت این آسیب ضعیف بودن عضلات کشاله رانه که تحمل کشش بیش از حد رو نداره و کسایی هم که عضلات رانشون ضعیفه چهار برابر دیگران در معرض این آسیب هستند.

کشاله ران کجاست؟

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران می‌چسبند و وظیفشونم اینه که رون ها رو بهم نزدیک کنن. کشیدگی عضله ادکتور در ناحیه زخیم آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل می‌شه.

 

چطوری کشاله رون دچار کشیدگی میشه؟

همونطور که گفتیم ران ها موقعی دچار کشیدگی میشن که عضلش در حین انقباض شدید باشه و ناخواسته تحت کشش قرار بگیرد و یا به آن ضربه‌ای وارد شود.

هر عضله تا یه حدی توان کش اومدن رو داره و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار بگیره آسیب‌هایی که گفتیم به وجود میاد. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر می‌شود.

اکثر کشیدگی های کشاله ران وقتی ایجاد میشود که بدون گرم کردن، حرکات ورزشی انجام بدیم و شروع به ورزش اصلی بکینم. مراحل گرم کردن قبل از ورزش اصلی انجام میشود تا باعث آسیب به کشاله ها نشود.

این حرکات، فیبرهای عضلات رو به آرومی تحت کشش قرار میده، طول آن‌ها را افزایش می‌دهند و در نتیجه محدوده حرکت مفصل بیشتر میشه. وقتی که بدون انجام حرکات کششی مستقیماً شروع به ورزش کنیم، عضلاتی که آمادگی کافی رو ندارن و در معرض کشش ناگهانی قرار بگیرن باعث آسیب میشوند.

کشیدگی کشاله ران در ورزش‌هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش‌های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است.

ورزشکاران نوجوان و میانسال بیشتر از دیگر سنین دچار این کشیدگی عضلانی میشوند. موقع ای که نوجوانیم ممکنه عضله هایمان با استخون هایمان با یه سرعت خاص و هماهنگ رشد نکنه و ممکنه استخوان‌ها با سرعت بیشتری از عضلات رشد کنند  نتیجه این اتفاق، کوتاه شدن نسبی طول عضله ها و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و اینجاست که عضلاتمون خیلی راحت آسیب میبینه.

نشانه های کشیدگی کشاله ران

مهمترین علامت، درد روی عضلات کشاله ران است. این اتفاق زمانی رخ میدهد که حرکتی زدیم و عضله و تاندون کشاله رانمون بدجور کش اومده و باعث درد ران میشود. بعد یه مدت این درد کم میشه و به صورت یه درد همیشگی و خفیف باهامونه.

درد ممکنه فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از بیدارشدن از خواب احساس بشه و بعد از چند دقیقه  یا با چندتا حرکت نرمشی دردش آروم بگیره و یا کاملا دردش از بین بره.
اگه بیخیال این آسیبت بشی و به ورزش کردن ادامه بدی به تدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد میشه و دردش دوبرابر میشه.

در موارد شدید،درد این آسیب در حالت عادی و حتی در استراحت هم احساس میشه. ممکنه وقتی این عضله رو کش میدی باعث ایجاد یک صدا یا تقه در این ناحیه حس کنی که این نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانیه.

لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله واقعا درد ناکه. اگه شدید این کارو بکنی ممکنه عضله درد کنه و یا ممکنه پوست روش خون مرده بشه. کسی که آسیب دیده موقع راه رفتن لنگ لنگ میزنه و گاهی اوقات قدرت عضله خیلی کم میشه و همونجا میشینه.

 

انواع کشیدگی کشاله ران

کشیدگی درجه ۱درصد کمی از فیبرهای عضلانی دچار پارگی می‌شوند، در این حالت با استراحت و یا راه رفتن مشکلی  نیست، اما با حرکات ورزشی احساس دردت بیشتر می‌شود حس کرد.

کشیدگی درجه ۲در این نوع کشیدگی، پارگی درصد زیادی از فیبرهای عضلانی کشاله را درگیر می‌کند. در این حالت وقتی راه هم میری پات درد میگیره  و وقتی رون هاتو به هم میچسبونی دردش چندین برابر میشه.

کشیدگی درجه ۳ یعنی عضله کشاله ران و یا تاندون آن دچار پارگی شده است. امکان تورم، خون مردگی و حساس بودن ناحیه درد زیاد است. در این نوع آسیب حتی تکان دادن پا ممکنه باعث درد بسیار شدید بشه.

بهترین روش برای درمان کشیدگی کشاله ران

  • درجا ورزش رو متوقف میکنیم و ادامه نمیدیم.
  • میتونیم محل درد رو سرد کنیم. با کیسه های یخ، هر دو تا ۳ ساعت یک بار به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد میکنیم، این کار بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت باید انجام بدیم.
  • به دکترم مراجعه می کنیم تا تشخیص بده چقد کشاله کش اومده و بر اساس کش اومدگی روش درمان رو بهمون بگه.
  • نباید زیاد سرپا وایسیم و باید تا یه مدت با عصای زیر بغلی راه بریم.
  • برای کاهش درد میتونیم با تجویز دکتر از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنیم.
  • بعد 3 روز محل دردو باکیسه ابگرم یا حوله داغ گرم کنیم. گرما شدت دردوکم می‌کنه. دقت کنید که در مرحله حاد برای کم شدن درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید.
  • حتماً با فیزیوتراپ مشورت کنید و در صورت نیاز ۱۰ جلسه فیزیوتراپی کشاله ران انجام بدیم.

بعد از چند روز تا چند هفته (بسته به شدت آسیب) درد کم کم کاهش می‌یابد. در این حالت فرد باید به تدریج خودشو آماده حرکات ورزشی کنه.

مهمترینش اینه که باید هر روز نرمش‌های کششی مخصوصا در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر انجام بده. بعد از  یه مدت نرمش‌های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه کنید.

انجام این نرمش‌ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر دکتر معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام بشه.

بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران

یه سری پماد ها هستن که درد و التهاب رو کم میکنن. ولی نباید در طول ۴۸ ساعت و یا ۷۲ ساعت اول از این دسته پمادها استفاده کنیم، چون که بعضیاشون ایجاد گرما می‌کنن و گرما در طول این مدت میتونه وضعیت آسیب را بدتر کنه، بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران پماد رهامین، بیزالن و پمادهایی که سالیسیلات دارن هستن.

چه مدت طول میکشه خوب شیم

  • کشیدگی درجه ۱: حداقل دو تا سه هفته
  • کشیدگی درجه ۲:  حداقل ۳ تا ۵ هفته
  • کشیدگی درجه ۳: بین ۶ تا ۸ هفته و یا شاید بیشتر

چطور جلوی کش اومدن عضله ران رو بگیریم

یکی از موثرترین راه ها، انجام نرمش‌های مناسب کششی لگن و مفصل ران، مخصوصا عضلات کشاله ران قبل اینکه فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش‌های سنگین رو شروع کنیم.

حرکات کششی به طریقه صحیح بسیار مهم هستن. به این صورت که اندام را باید به آرومی کش داد و آن را مدتی در همان وضعیت کشیده شده قرار داد. این کار به عضله فرصت میده تا طول فیبرهایش آرام زیاد بشه. انجام دادن تعداد زیادی حرکات تکراری کششی به سرعت و  پشت سر هم اشتباه است.

نکته مهم دیگر تعادل و بالانس عضلانی برای کسایی که ورزش سنگین میکنن. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند.

عضلات لگن و کشاله ران باید به اندازه کافی قوی باشند. عضلات ضعیف خیلی راحت تر دچار کشیدگی می‌شوند. نباید عضلات را زیاد خسته کرد. یک عضله خسته به راحتی دچار کشیدگی می شود.

نویسنده: علیرضا معینی